Jak zostać copywriterem? Chciałbym rozpocząć przygodę z copywritingiem, od czego mam zacząć? Te i wiele podobnych pytań przewija się regularnie na Facebookowych grupach dla osób zajmujących się profesjonalnie copywritingiem. Zainteresowanie tą profesją stale rośnie, zarówno ze względu na sytuację ekonomiczną i związaną z zatrudnieniem w naszym kraju, jak i także samo wyobrażenie o niej. Dlatego dziś sprawdzam, czy każdy może zostać copywriterem.
Czym zajmuje się copywriter?
Szukając definicji zawodu copywritera, napotkałam się na co najmniej kilka ich wersji. Jedne z nich mówią o tym, że copywriter to osoba tworząca teksty kreatywne na potrzeby reklam prasowych, radiowych i drukowanych oraz materiałów promocyjnych. Inne natomiast wskazują, iż copywriting łączy w sobie cechy zawodu kreatywnego, analitycznego oraz wymaga znajomości psychologii konsumentów, a także skutecznego operowania słowem.
Zarówno pierwsza, jak i druga definicja jest w pełni poprawna. Dla mnie copywriter to jednak osoba zajmująca się tworzeniem treści reklamowych, promocyjnych oraz marketingowych, mających przynieść określone korzyści, którymi nie zawsze jest sprzedaż.
Osobiście pracując w tym zawodzie zajmuje się:
- tworzeniem artykułów eksperckich,
- redagowaniem treści wizerunkowo- promocyjnych na strony główne,
- prowadzeniem blogów firmowych,
- dostarczaniem wszelkich treści na potrzeby sklepów internetowych, do których zaliczają się opisy produktów, i kategorii.
Oznacza to więc, że moja praca nie wybiega poza ramy internetu, a pomimo to, że tworzone przeze mnie treści nie są publikowane ani w radio, ani w gazetach, a tym bardziej w telewizji, wciąż mogę nazywać siebie copywriterem.
Jakie wymagania trzeba spełnić, aby zostać copywriterem?
Niezależnie od tego, jak definiowany jest zawód copywritera, jedno jest pewne, bariera wejścia jest w jego przypadku maksymalnie niska. Nie wymaga on ponoszenia dużych nakładów finansowych, nie niesie za sobą ryzyka inwestycyjnego.
Być może dlatego też panuje powszechne przekonanie, że aby być copywriterem, wystarczy jedynie komputer, edytor tekstu i dostęp do internetu. Jednak nic bardziej mylnego, jak w każdym inny zawodzie posiadania określonych cech, znacznie ułatwia jego wykonywanie. Dlatego też poniżej wyszczególniłam według mnie kilka najbardziej istotnych z nich.
Kreatywność kluczem do sukcesu w zawodzie copywritera
Pierwszą i najważniejszą cechą copywritera powinna być kreatywność. Bez kreatywności nie ma copywritingu! To nie jest zawód, który można wykonywać odtwórczo i na podstawie raz opracowanych schematów. Stworzenie każdego tekstu wymaga indywidualnego podejścia, przeanalizowania jego tematu, wykonania researchu, dopasowania jego stylu do odbiorcy, a finalnie napisania go w taki sposób, aby jego czytanie było po prostu przyjemne.
Brak kreatywności może być także problematyczny, chociażby przy zleceniach opierających się na stworzeniu 20 unikalnych opisów produktów różniących się między sobą wyłącznie kolorem lub inną nieznaczną cechą. Bez niej praktycznie niemożliwe jest opisanie 20 razy praktycznie jednego i tego samego produktu, zachowując wciąż atrakcyjność treści.
Do tego akapitu możemy także podpiąć dodatkowo szybkość kojarzenia faktów, umiejętność odwoływania się do znanych w kulturze zwyczajów, tekstów czy zjawisk, co jest niezwykle pożądane w tekstach marketingowych.
Dobra znajomość języka polskiego
Nikt nie zaprzeczy, że praca copywritera to przede wszystkim praca ze słowami. Tworzeniem logicznych i zorientowanych na dany cel treści, które powinny być nie tylko skuteczne, ale i przede wszystkim poprawne językowo, ortograficznie, gramatycznie oraz stylistycznie.
Wielu moich kolegów i koleżanek z branży z pewnością oburzyłoby się na ten akapit, ponieważ dobry tekst spełniający określony cel marketingowy nie zawsze musi być poprawny językowo. Jednak aby go stworzyć, trzeba znać najpierw zasady poprawnej polszczyzny lub chociaż biegle je ogarniać, aby móc je świadomie łamać uzyskując tym samym pożądany efekt.
Empatyczność i zdolności komunikacyjne
Trzecią istotną cechą w zawodzie copywritera jest empatyczność, czyli przede wszystkim umiejętność wczucia się w potrzeby klientów, a także ich grupy docelowej. Aby stworzyć dobry tekst, musimy wiedzieć: do kogo piszemy, jakim językiem te osoby się posługują, jakie mają problemy, a dopiero potem próbować wpasować się w ich potrzeby. Empatyczność jest wobec tego podstawą tego zawodu.
Komunikatywność z kolei jest niezbędna w kontaktach z klientami. Zwłaszcza przy prowadzeniu własnej działalności czy też freelancingu. Niekiedy trzeba bowiem w umiejętny sposób wytłumaczyć klientom, że ich zdanie czy pomysł nie są do końca poprawne, jednocześnie nie obrażając ich przy tym, czy też wyciągnąć z nich informacje kluczowe dla realizowanego zlecenia.
Umiejętność organizacji pracy własnej
Jeśli Twoje drugie imię to nieogarnięcie, to może być Ci ciężko zostać zawodowym copywriterem. Dlaczego? Ponieważ jeśli, przykładowo zgłasza się do Ciebie klient po tekst na stronę główną swojej witryny internetowej. To Ty musisz z nim ustalić szczegóły, co ma się na niej znaleźć, zadbać o to, aby uzyskać wszelkie potrzebne do zrealizowania zlecenia informacje, a do tego określić jeszcze termin, w którym wykonasz tekst.
Dlatego też w tym zawodzie kluczowa jest samodyscyplina, obowiązkowość, umiejętność planowania swojej pracy i odpowiedniego rozkładania jej w czasie. Bez tego ani rusz.
Umiejętność odłożenia na bok swoich ambicji literackich
Ostatnią cechą niezwykle przydatną w tym zawodzie jest brak pychy. Wiele osób zajmujących się zawodowo copywritingiem od zawsze lubiło pisać, a niektóre z nich mają w swoim dorobku nawet książki. Nie oznacza to jednak, że pracując w tym zawodzie, mogą one wciąż realizować swoją wizję literacką. Niekiedy trzeba bowiem odłożyć swoje ambicje na bok i napisać tekst, który zaspokoi potrzeby klienta, a nie połechcze nasze ego.
Dlatego też według mnie nie ma gorszego copywritera, niż ten, który uważa się za wieszcza narodowego, naznaczonego przez samego Mickiewicza, do tego, aby kontynuował on jego życiowe dzieło, jakim jest Pan Tadeusz, tworząc treści marketingowe.
W tym zawodzie trzeba pamiętać, że copywriting to nie artyzm to raczej rzemiosło, a umiejętność dobrego pisania nie upoważnia nikogo wykonującego ten zawód do spełniania swoich ambicji literackich kosztem klienta.
Podsumowując, jak widać copywriting to nie tylko pisanie, to szereg innych czynności, dlatego też nie każdy nadaje się do tego zawodu.