Każdy z nas w bardziej lub mniej świadomy sposób planuje każdego dnia. Zastanawia się, jak będzie wyglądał jego dzień, jakie zakupy zrobi na przyszły tydzień, czy też, jak pokierować swoją karierą. Jednak czy każdy robi to dobrze? Jeśli od planów do ich realizacji dzieli Cię zawsze długa droga, niepozwalająca osiągnąć zamierzonych rezultatów, być może robisz coś nie tak. Dlatego też dziś przedstawię Ci pięć kroków skutecznego planowania. Kto wie, może dzięki nim Twoje noworoczne plany w końcu się ziszczą?
Czym tak właściwie jest planowanie?
Planowanie definiowane jest przede wszystkim, jako ustalenie kierunku działania w celu osiągnięcia zamierzonych celów. Składa się z podejmowania przemyślanych decyzji na podstawie naszych doświadczeń oraz opinii. Dobry plan jest niczym azymut. Wskazuje nam drogę i pozwala nie stracić z oczu swojego celu, doprowadzając do niego krok po kroku.
Wiele osób uważa, że nie lubi nic planować, gdyż nigdy nie udaje im się osiągnąć zamierzonego rezultatu przez przeszkody, jakie napotykają na drodze do niego. Dlatego też warto przede wszystkim pamiętać, że plan należy dostosowywać do obecnej sytuacji, z jaką mamy do czynienia w trakcie jego realizowania, a jeśli okaże się on niewypałem, rezygnacja z niego nie jest porażką, a jedynie rozsądną decyzją.
5 zasad skutecznego planowania według metody SMART
Istnieje wiele metod planowania, a jedną z nich jest koncepcja SMART. Jej nazwa to akronim od wyrazów z języka angielskiego rozwijanych, jako: Specific, Measurable, Achievable, Relevant, Time-bound. Jak podaje doktor R. Walczak, polega ona na planowaniu celów w prawidłowy sposób, dzięki temu wzrasta szansa na ich osiągniecie, a samo wykorzystywanie tej metody wymaga uważnego przeanalizowania tego, co chcemy osiągnąć. Jaki więc powinien być cel zgodny z tą koncepcją?
S-precyzowany
Pierwsza litera skrótu SMART dotyczy jasnego sprecyzowania celów. Planując ich osiągnięcie mamy dokładnie wiedzieć, czego mają one dotyczyć, a także móc wyobrazić sobie ich rezultaty. Przykładem celu zaplanowanego w sprecyzowany sposób jest:
Zarabiać w 2021 dziesięć tysięcy miesięcznie.
Prawda, że taki cel wydaje się bardziej realny niż po prostu „Zarabiać więcej”? Bo co tak naprawdę w tej sytuacji oznacza „więcej”? Dla jednego będzie to pięć tysięcy, a dla drugiego sto tysięcy. Dlatego też dobrze jest sprecyzować cel, nie pozostawiając miejsca na niedomówienia.
M-ierzalny
Czyli sformułowany tak, aby móc w sposób liczbowy kontrolować jego stopień realizacji. Na przykład dla celu uzyskania idealnej sylwetki- schudnąć 10 kilogramów. Dzięki temu, kiedy schudniemy 3 kilogramy, będziemy wiedzieć, że zrealizowaliśmy plan na 30%.
A-mbitny
Cel nie może być też zbyt łatwy. Powinien stanowić wyzwanie, aby móc samemu się zmotywować do jego realizacji. Zbyt łatwy cel niesie za sobą ryzyko przekładania jego zrealizowania w poczuciu, że mamy jeszcze na to czas. Ambitny cel rozłożony umiejętnie na poszczególne etapy, zwane także krokami milowymi, pozwala natomiast uzyskać zamierzony efekt.
Przykładowo cel uzyskania 5000 kroków dziennie dla mało, kogo może być wyzwaniem, jednak już 10 000 kroków zmusza nas do realnego działania.
R-ealny
Ten punkt ściśle wiąże się z poprzednią zasadą, ponieważ cel powinien być ambitny, jednak wciąż realny do wykonania. W trakcie jego planowania należy wziąć pod uwagę dostępne narzędzia środki oraz czas, który będzie potrzebny do jego osiągnięcia. Dodatkowo planowany cel powinien mieć także sens i być istotnym krokiem naprzód.
Na przykład przeczytanie jednej książki w miesiącu, pozwala odpowiednio zaplanować to w czasie, a także finansowo, gdyż wydatek około 40 złotych miesięcznie nie jest dużą kwotą. Do tego daje także wymierną wartość poszerzania swojej wiedzy i horyzontów o 12 nowych pozycji w roku.
T-erminowy
Ostatnią kwestią dotyczącą dobrego planowania jest osadzenie osiągnięcia celu w ramach czasowych. Określenia typu, będę więcej czytać, schudnę w przyszłym roku, nie pasują do tej zasady. Zamiast tego powinny one brzmieć. W 2021 przeczytam 12 książek do końca roku lub do czerwca 2021 schudnę 5 kilogramów. Dzięki temu zwiększy się nasza mobilizacja do działania, a dodatkowo będziemy mogli skutecznie monitorować nasze postępy.
Mam nadzieję, że dzięki metodzie SMART Twoje noworoczne plany pod koniec przyszłego roku zostaną w całości zrealizowane. Koniecznie daj znać, co chciałbyś osiągnąć w tym okresie.
Zostawiam dla Ciebie także mały bonus w postaci karty zaprojektowanej zgodnie z koncepcją SMART, którą możesz sobie pobrać i uzupełnić, aby osiągnąć swoje wszystkie cele!
Kliknij tutaj, aby pobrać kartę pracy!