You are currently viewing Jaką funkcję pełni śródtytuł w tekstach?

Jaką funkcję pełni śródtytuł w tekstach?

Wyobraź sobie, że jesteś w restauracji. Kelner podaje Ci menu. Otwierasz je i… Twoim oczom ukazuje się ściana tekstu, bez wskazania, które dania to przystawki, które dedykowane są dla najmłodszych, a które idealnie sprawdzą się, jako danie główne. Z pewnością poczułbyś się zagubiony. Być może wyszedłbyś nawet z takiego lokalu. Tak samo czują się Twoi czytelnicy, kiedy wchodzą na Twoją stronę i nie widzą śródtytułów. 

W jakim celu stosuje się śródtytuły?

Współcześnie większość użytkowników Internetu rozpoczyna czytanie treści od przeczytania leadu i śródtytułów. Jeśli po ich lekturze stwierdzą, że nie znajdą w tekście nic dla siebie, opuszczą stronę. Kiedy natomiast jakiś śródtytuł przyciągnie ich uwagę, zatrzymują na nim swój wzrok i czytają dany akapit. Niekiedy, jeśli znajdą w nim wyczerpujące informacje to im wystarcza, a czasem, decydują się wrócić do początku i przeczytać cały artykuł. 

W związku, z tym pierwszym celem śródtytułów jest przyciągnięcie uwagi czytelnika.

Dodatkowo śródtytuły pozwalają także zapoznać się wstępnie z zawartymi w danym fragmencie tekstu treściami. Są jakby mini tytułami, dzielącymi wizualnie blok tekstu, wpływając także pozytywnie na jego odbiór. 

Możemy więc śmiało stwierdzić, że stosowanie śródtytułów, pozwala także zadbać o odpowiedni wygląd tekstu i zaprezentować pobieżnie jego zawartość. 

Jak tworzyć dobre śródtytuły?

Biorąc pod uwagę pierwszy cel, jaki powinien spełniać śródtytuł, możesz pomyśleć, że w takim razie podobnie jak przy tytułach, o których pisałam w tym wpisie, idealnie w tej sytuacji sprawdzą się clickbait. Niekoniecznie.

Dobry śródtytuł powinien przede wszystkim streszczać to, co jest zawarte w danym akapicie. Jeśli nie wiesz jak go stworzyć, zastanów się, jak w 4 słowach opisałabyś zawartość danego fragmentu tekstu. To właśnie będzie Twój idealny śródtytuł. 

Nie oznacza to jednak, że nie możesz czerpać inspiracji ze sposobów na skuteczne tytuły. Warunek jest jednak jeden, Jeśli śródtytuł brzmi: 6 sposobów na bóle pleców, niech faktycznie, akapit pod nim prezentuje te 6 sposobów. Czytelnicy nie lubią być oszukiwani. 

Czy śródtytuły kończyć znakami interpunkcyjnymi? 

To pytanie należy do pytań, na które odpowiedź brzmi: to zależy. Oznacza to, że w zależności od szkoły, opinie na ten temat są podzielone. Przykładowo Andrzej Jabłoński w swojej książce Jak pisać, żeby chcieli czytać (i kupować) wprost wskazuje, żeby tego nie robić. Z kolei według Wielkiego słownika ortograficznego PWN, jeśli śródtytuł jest pytaniem, powinien być zakończony znakiem zapytania. 

Osobiście sama dopiero niedawno spotkałam się z praktykowaniem pytajników w śródtytułach. Dotychczas większość SEO-wców, raczej ich sobie nie życzyła w mojej pracy. Jednak pomimo solidnego researchu, nie mogłam się doszukać tego, jak taki zabieg wpływa na pozycjonowanie witryny. Wobec tego być może chodzi wyłącznie o poprawność językową. 

Podsumowując, śródtytuł to obowiązkowy element w tekstach poruszających wiele zagadnień, wokół jednego tematu. Stosowanie ich pozwala wprowadzić ład i porządek w tekście, a także ułatwia odnalezienie czytelnikom właściwych informacji.

Izabela Łuba

Cześć! Nazywam się Izabela i zajmuję się zawodowo copywritingiem. Tworzę treści marketingowe, łącząc przy tym swoją pasję do pisania z zamiłowaniem do technologi i psychologi konsumentów. A to moje własne miejsce w sieci, gdzie dzielę się swoją wiedzą, przemyśleniami i doświadczeniami.