Jednoosobowa działalność gospodarcza to dla wielu początek z prowadzeniem własnej firmy. Niektórzy wraz z rozwojem decydują się na zatrudnianie pracowników, stając się tym samym mikroprzedsiębiorcą. Inni natomiast pozostają w tym stanie przez długi czas, wykonując większość obowiązków samodzielnie. Będąc jednocześnie swoimi handlowcami, marketingowcami i wykonawcami. No właśnie, ale czy warto uparcie wykonywać wszystkie zadania w swojej firmie osobiście? Czy nie lepiej zlecić je komuś stosując klasyczny outsourcing?
Czym jest outsourcing
Outsourcing to nic innego jak przekazanie części obowiązków i zadań w firmie dla zewnętrznego wykonawcy. Bardzo często mali przedsiębiorcy w tym do pewnego czasu także i ja uważają, że jeśli nie będą mieli wszystkiego pod kontrolą, to ich firma nie będzie się rozwijać poprawnie. Prawda jest jednak taka, że im więcej mamy na głowie zadań pobocznych takich jak księgowość, marketing czy zaopatrzenie, tym bardziej oddalamy się od realizacji głównych celów firmy, bo brakuje nam najzwyczajniej w świecie czasu.
Korzystanie z outsourcingu nie oznacza wcale tego, że stracimy kontrolę nad swoją firmą. Wręcz przeciwnie odzyskamy czas na wykonywanie naszych głównych założeń, nie przepalając energii na działania niezbędne do jej funkcjonowania, jednak niezwiązane ściśle z zadaniami i celami własnej działalności.
Czy stać mnie na outsurcing
Głównym problemem właścicieli małych firm w przypadku outsourcowania zadań jest wątpliwość czy stać ich w ogóle na to. Łatwym sposobem sprawdzenia, czy możemy sobie pozwolić na taką wygodę, jest wykonanie prostych obliczeń. Sama wykonałam je w przypadku podejmowania decyzji o przekazaniu prowadzenia mojej księgowości dla zewnętrznej firmy. Pomimo że znam się na tym w takim stopniu, że mogłabym wykonywać wszystkie związane z nią zadania samodzielnie, po wykonaniu wyliczeń według poniższego wzoru zdecydowałam się znaleźć biuro rachunkowe dla swojej firmy.
Na początku zastanów się, ile czasu będziesz musiał poświecić na to, aby wykonać dane zadanie. Bądź przy tym uczciwy. Jeśli nie znasz się na danym temacie, weź także pod uwagę szacunkowy czas potrzebny na naukę i zdobycie wiedzy. Najlepiej, aby był on wyrażony w godzinach.
Znając już szacunkowy czas, jaki trzeba poświęcić na dane zadanie w firmie, pozostaje teraz przemnożyć go przez średnią kwotę, jaką zarabiasz w ciągu jednej godziny. A otrzymany wynik porównać z ceną, jaką byś zapłacił za zlecenie wykonania tej pracy zewnętrznej firmie. W większości przypadków wynik będzie jednoznaczny. Wykonując dane zadanie samemu, stracimy na tym więcej, zabierając sobie możliwość zarobku w tym czasie.
Dlaczego ten sposób jest tak skuteczny? Bo rzadko kiedy mali przedsiębiorcy biorą pod uwagę cenę swojego czasu i pracy. Nie oznacza to jednak, że on nic nie kosztuje. Warto mieć to zawsze na uwadze rozważając outsourcing.
3 zalety outsourcingu
Outsourcing posiada wiele zalet, przemawiających za skorzystaniem z niego w swojej firmie. Pierwszą z nich i najbardziej oczywistą jest odciążenie siebie z wykonywania zadań, które nie są naszą mocną stroną lub główną dziedziną działalności firmy i skupienie się na rozwoju firmy ze spokojną głową.
Drugą zaletą jest to, że to ktoś z zewnątrz będzie kontrolował dane kwestie. Jest to niezwykle istotne, zwłaszcza jeśli chodzi o księgowość. Zmieniające się przepisy, wciąż to nowe orzecznictwa podatkowe. Naprawdę mało komu, kto na co dzień nie zajmuje się wyłącznie księgowością starcza czasu na śledzenie tego. Zlecając usługi firmie zewnętrznej, otrzymujemy wiec pewność, że daną kwestią zajmą się specjaliści, tak samo, jak w przypadku marketingu lub copywritingu. Przynajmniej w teorii, bo to zależy od wybranej firmy zewnętrznej i jej kompetencji, ale to temat na osobny wpis. Jesteśmy tylko ludźmi i często przez zmęczenie, natłok spraw na głowie możemy coś przeoczyć w danej kwestii. Firma zewnętrzna jest nie tylko od wykonywania za nas zadań, ale tez czuwania nad ich poprawnym wykonaniem.
Uczysz się delegować zadania i zarządzać pracą innych. A to umiejętność niezwykle przydatna, jeśli w przyszłości planujesz się rozwijać i przejść z JDG do zatrudniania pracowników. Trzecią zaletą jest to, że współpracując z firmą zewnętrzną, uczysz się na nich jak formułować pytania, czy prośby, aby były one zrozumiałe dla kogoś z zewnątrz. Doświadczasz także współpracowania z kimś innym niż tylko z sobą i swoim psem lub kotem ;), a to bardzo cenna wiedza, w cenie wykonywanej dla Ciebie usługi.
Nadprogramową zaletą outsourcingu jest także to, że możesz go wrzucić jako koszt uzyskania przychodu, a jeśli jesteś VAT-owcem odliczyć także VAT za niego. Czego nie zrobisz, wykonując dane zadanie samodzielnie.
Podsumowując, outsourcing jest niemal niezbędny do efektywnego prowadzenia firmy. Warto się nad nim zastanowić w przypadku zadań, które ewidentnie nie należą do najprzyjemniejszych dla nas, a także nie są związane z główną działalnością firmy. Należy pamiętać jednak, że nie zwalnia on nas do końca w orientowaniu się w danej kwestii, bo finalnie to my będziemy odpowiadać za zlecane zadania, ale i tak znacznie odciążymy głowę, która przy własnej firmie i tak nie ma zbyt dużo spokoju. Dlatego nie warto januszować tylko zastanowić się, co możemy oddać w ręce innych, odzyskując nieco więcej drogocennego czasu.